Spotkanie z Jarosławem Górskim 05.06.2024r godz. 17.00

Spotkanie J.Górski 0506.2024
Szanowni Państwo.
W związku z przypadającą w 2024r. 9️⃣0️⃣ rocznicą urodzin Marka Hłaski – wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych 🎥🎬 serdecznie zapraszamy na wykład pn.: „Twórczość i biografia Marka Hłaski w filmie”, który wygłosi Jarosław Górskipolonista i specjalista od historii literatury, nauczyciel i dziennikarz 🎤, autor książek 📖 (m. in. „Parweniusz z rodowodem” o Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu) i doświadczony wykładowca.
Wydarzenie odbędzie się w dniu  5️⃣ czerwca 2024 (środa) o godz. 17.00 🕔 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (Krzywa Hala, Plac Piłsudskiego 1).
Jarosław Górski (ur. 1970) – polonista, kulturoznawca, pisarz 🖋, krytyk literacki, nauczyciel, autor kilkuset artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki. Z taką samą energią opowiada o polskim malarstwie 🎨 jak i porusza zagadnienia z dziedziny historii, geografii 🌎 i polityki. Napisał kilkaset artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki, wydał książkę 📖 eseistyczną o literackich obrazach męskości, książki edukacyjne dla dzieci 👧👩. Zajmuje się permanentną edukacją ludzi dorosłych, prowadzi warsztaty i spotkania dyskusyjne.
Marek Hłasko – wybitny polski prozaik i autor scenariuszy filmowych 🎥🎬. Urodził się 14 stycznia 1934 r. w Warszawie. Pracował jako kierowca 🚗, później był terenowym korespondentem „Trybuny Ludu”. Debiutował w 1954 r. opowiadaniem „Baza Sokołowska”, a w 1956 r. wydał zbiór opowiadań 📚 pt. „Pierwszy krok w chmurach”. W 1958 r. wyjechał na stypendium do Francji.
W Polsce rozpoczęła się nagonka na pisarza🖋, oskarżano go o zdradę. Od tego czasu zaczęła się jego emigracyjna tułaczka po świecie🌎. Mieszkał m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Izraelu i USA. Zmarł 14 czerwca 1969 r. w Wiesbaden. Do jego dorobku literackiego należą takie dzieła jak „Baza Sokołowska”, zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, „Drugie zabicie psa” czy „Piękni dwudziestoletni”. Na podstawie prozy Marka Hłaski powstały m.in. filmy „Zbieg” Stanisława Jędryki, „Pętla” Wojciecha Hasa czy „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski.
Jak podkreślono w uchwale Sejmu RP ogłaszając rok 2024 Rokiem Marka Hłaski: „Marek Hłasko był pisarzem 🖋, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną, dzięki czemu jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisową postawą, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia w różnych zakątkach świata”.

 

Spotkanie J.Górski 0506.2024