Spotkanie autorskie z Karoliną Dzimirą-Zarzycką

Karolina Dzimira Zarzycka 12.10.2022
Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zaprasza serdecznie do Krzywej Hali (Plac Piłsudskiego 1) 12 października 2022 r. (środa) o godz. 17.00 na spotkanie autorskie, którego gościem będzie Karolina Dzimira-Zarzycka, absolwentka historii sztuki i polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, autorka pierwszej biografii Marii Dulębianki (malarki, działaczki na rzecz praw kobiet) związanej
z Marią Konopnicką.
Karolina Dzimira-Zarzycka – absolwentka historii sztuki oraz polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka ponad dwustu artykułów popularnonaukowych związanych ze sztuką i kulturą dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku oraz historią kobiet. Wiele z nich przybliża sylwetki mniej znanych postaci, często wybitnych kobiet: artystek, podróżniczek, badaczek, działaczek społecznych. Od kilku lat współpracuje z portalami Culture.pl (Instytut Adama Mickiewicza) i Historia:poszukaj (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów). Prowadzi także projekt popularnonaukowy „Prenumeratorka” poświęcony dawnej prasie kobiecej w Polsce, rozpoczęty w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.
„Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki” to świetny debiut wrocławskiej historyczki sztuki i polonistki Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej, która napisała biografię z elementami reportażu historycznego. Zdecydowała się sportretować Marię Dulębiankę, malarkę, działaczkę na rzecz praw kobiet, partnerkę Marii Konopnickiej. To niezwykła, przez wielu nieznana postać, która wywarła wpływ m.in. na uzyskanie praw wyborczych przez Panie.
„Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki” ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy w czerwcu 2022 roku.