Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie autorskie, którego gościem będzie Olga Wiechnik, dziennikarka i redaktorka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Autorka współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, publikowała m.in. w „Przekroju”, „Malemenie”, „Twoim Stylu” i „Pani”. W kwietniu 2019 r. nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się jej debiutancka książka: „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”.
Spotkanie odbędzie się 14 października 2020 r. (środa) o godz. 17.00 w Krzywej Hali przy Placu Piłsudskiego 1 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).

„Posełki. Osiem pierwszych kobiet”
100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet – była wśród nich Zofia Moraczewska. Stanowiły niecałe 2 procent wszystkich posłów. Nazywano je posełkami albo posełkiniami, czasem poślicami. Wywodziły się z różnych środowisk, ale – często wbrew swoim partiom – działały wspólnie w sprawach, które uważały za ważne: sprawach kobiet. Wspólnie wałczyły o zniesienie wciąż obowiązującego w II RP Kodeksu Napoleona, bowiem widniał w nim m.in. zapis, że bez zgody męża kobietom nie wolno było pracować, a jeśli pracowały, to nie wolno było im swobodnie dysponować swoimi zarobkami.
Nie mają swoich ulic, nie mają pomników, nie uczy się o nich w szkołach. Kim były posełki, o co walczyły i jaki poniosły koszt tej walki?

Szanowni Państwo,

zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie
z Dorotą Zielińską, które odbędzie się 13 października 2020 r. (wtorek) o godz. 17.30 w Krzywej Hali przy Placu Piłsudskiego 1 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych). Temat spotkania: „Ptaki i nietoperze w budynkach – chronione i zagrożone”.
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Nad Łydynią – o przyrodzie i klimacie” we współpracy z Fundacją Łydynia dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Ciechanów.

Dorota Zielińska – od kilkunastu lat prowadzi działania na rzecz ochrony ptaków w budynkach. Przeprowadziła kilkadziesiąt szkoleń dotyczących tej tematyki (dla urzędników, policji, straży miejskiej, przyrodników, w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie i wielu urzędach na Pomorzu Zachodnim). Zagadnienie ochrony ptaków w budynkach przedstawiała także na konferencjach, m.in. w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wspólnie z Dawidem Zyskowskim napisała książkę „Przewodnik do inwentaryzacji oraz ochrony ptaków i nietoperzy związanych z budynkami”. Autorka wielu ekspertyz ornitologicznych dla ocieplanych, remontowanych budynków. Zajmuje się szeroko pojętą tematyką ochrony przyrody w mieście.

Zapraszamy serdecznie na XXV Ciechanowską Jesień Poezji

Zapraszamy do udziału w Nocy Bibliotek

W sobotę 10 październiku 2020 r. odbędzie się VI edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na Czytanie”. Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie wzorem lat ubiegłych przyłączyła się do tego wydarzenia. W zrewitalizowanej Krzywej Hali odbędą się w ramach akcji dwa wydarzenia.

Od 10.00 do 13.00 najmłodsi będą mogli kodować,wysłuchać opowieści w teatrzyku kamishibai oraz bawić się rosnącymi farbami. Tematem przewodnim spotkania dla dzieci będzie ochrona środowiska i ekologia.

O godzinie 17.00 w czytelni odbędzie się kameralny koncert z piosenkami z Kabaretu Starszych Panów w nowych aranżacjach, które wykona Artur Gotz, wokalista, aktor scen Warszawy i Łodzi. Pierwszy program Kabaretu Starszych Panów, którego twórcami byli Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora, został wyemitowany przez w 1958 roku. Repertuar Kabaretu był w ciągu minionego półwiecza wielokrotnie opracowywany przez znamienitych artystów i wokalistów, co świadczy o absolutnym mistrzostwie tekstów piosenek i muzyki, będących dla kolejnych pokoleń niekończącą się inspiracją. Artur Gotz odnosi się z szacunkiem do pierwotnych wykonań, ale dzięki wykorzystaniu instrumentów elektronicznych, zaskakującym aranżacjom i porywającej interpretacji, piosenki w jego wykonaniu połączyły to, co sentymentalne, z tym, co bliskie i aktualne człowiekowi XXI wieku.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Na wydarzenia obowiązują zapisy telefoniczne – tel. 23 672 28 88

Szanowni Państwo,

zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie autorskie, którego gościem będzie historyk sztuki, varsavianista, dziennikarz Jerzy S. Majewski. Spotkanie pt. „Warszawa Tyrmanda” odbędzie się 6 października 2020 r. o godz. 17.00 w Krzywej Hali przy Placu Piłsudskiego 1 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).

16 maja 1920 roku urodził się Leopold Tyrmand, legendarny pisarz, publicysta, lider polskiego ruchu jazzowego, ikona Warszawy lat 50., kontestator PRL-owskiej rzeczywistości. Autor „Dziennika 1954” i „Złego”. Rok 2020, czyli rok setnych urodzin pisarza i 35. rocznicy jego śmierci decyzją Sejmu został ogłoszony Rokiem Leopolda Tyrmanda.

Jerzy S. Majewski – historyk sztuki, varsavianista, dziennikarz obecnie związany z miesięcznikiem „Stolica”. Autor kilkudziesięciu książek o Warszawie, jej dziejach i sztuce. Od 2003 do 2015 r. na łamach „Gazety Stołecznej”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, publikował cotygodniowy cykl artykułów „Warszawa nieodbudowana”, poświęcony warszawskim budynkom i związanymi z nimi ludźmi. Część felietonów opublikowana została w sześciu publikacjach książkowych, m.in. w wydawnictwie „Veda”. Współautor i pomysłodawca „Spacerowników” – niekonwencjonalnych przewodników po Warszawie, wydawanych przez wydawnictwo „Gazety Wyborczej”. W swoich tekstach wiele miejsca poświęcił zniszczeniu Warszawy w czasie drugiej wojny światowej oraz jej odbudowie. Od ponad 20 lat zajmuje się też współczesną krytyką architektoniczną, pisząc m.in na łamach miesięcznika „Architektura-Murator” Prowadzi blog miastarytm.pl, poświęcony sztuce i dziejom kultury miast w całej Europie. Autor scenariusza i prowadzący w wyprodukowanym przez telewizję Canal+ serialu pt. „Miasta Rytm”, dotyczącym  architektury, dziedzictwa i krajobrazu kulturalnego miast w Polsce.

Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie autorskie, którego gościem będzie popularna i ceniona polska powieściopisarka Ałbena Grabowska. Spotkanie odbędzie się 2 października 2020 r. o godz. 17.00 w Krzywej Hali przy Placu Piłsudskiego 1 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).

Ałbena Grabowska swoje niezwykłe, niespotykane w Polsce imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom.
Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii, studia medyczne skończyła na warszawskiej Akademii Medycznej. Jako neurolog pracowała m.in. w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie oraz w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym.
Ałbena Grabowska nie planowała pisarskiej kariery. Za pióro chwyciła, chcąc zapisać wspomnienia związane z bułgarską gałęzią swojej rodziny. W ten sposób powstała jej pierwsza książka „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Kolejną pisarka stworzyła na prośbę syna, który zapragnął, by powstała książka o nim i dla niego. Tak został zapoczątkowany cykl o przygodach Julka – chłopca, który wolał gry komputerowe od prawdziwego życia.
Popularność wśród czytelników Ałbena Grabowska zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”. Tytułowi Winni to wielopokoleniowa rodzina z podwarszawskiego Brwinowa. Zwykli ludzie żyjący w niezwykłych, bardzo burzliwych czasach. Zmagający się z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. W trzech tomach sagi poznajemy ich w przededniu wybuchu I wojny światowej i towarzyszymy przez następne sto lat. Prośby czytelników spragnionych powrotu bohaterów popularnej trylogii sprawiły, że w roku 2018 ukazała się książka „Stulecie Winnych. Opowiadania”. Losy rodziny Winnych zachwyciły nie tylko czytelników. Potencjał tej epickiej opowieści dostrzegli również filmowcy. W 2018 roku rozpoczęto realizację serialu „Stulecie Winnych”. W obsadzie serialu znalazło się wielu znakomitych aktorów, m.in. Kinga Preis, Katarzyna Kwiatowska, Iwona Bielska, Adam Ferency, Jan Wieczorkowski, Rafał Królikowski i Olaf Lubaszenko.
Prócz Stulecia Winnych spod pióra Ałbeny Grabowskiej wyszły, m.in. trylogia „Alicja w krainie czasów”, kryminał „Ostatnia chowa klucz” oraz wciągające powieści „Lot nisko nad ziemią”, „Coraz mniej olśnień”, „Lady M.” (Wydawnictwo Zwierciadło). Najnowsza powieść autorki zapowiadająca serię „Uczniowie Hippokratesa”, poświęcona jest Bogumiłowi Korzyńskiemu, lekarzowi w drugiej połowie XIX wieku.
Pisarka wcieliła się w swoich bohaterów trzykrotnie – po raz pierwszy wystąpiła jako tytułowa bohaterka na okładkach trylogii Alicja w krainie czasów, zagrała też niewielkie role w serii „Stulecia Winnych”.
Ałbena Grabowska jest mamą trójki dzieci – Julka, Aliny i Franka. I to właśnie one – co sama przyznaje – są dla niej największą inspiracją. Mimo, że coraz więcej czasu poświęca pisaniu, wciąż jest aktywna zawodowo – przyjmuje pacjentów w jednej z przychodni w podwarszawskim Brwinowie.

Noc Bibliotek

1 X MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH

1 X MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

6 X 1970 Zmarł JULIAN PRZYBOŚ (ur. 5 III 1901), poeta, eseista, teoretyk sztuki, tłumacz, jeden z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej, autor m. in. tomów poetyckich m.in. Z ponad (Sponad), Równanie serca, esejów literackich Linia i gwar, Czytając Mickiewicza.

50. rocznica śmierci

8 X 1910 Zmarła MARIA KONOPNICKA, pseud. Jan Sawa, Jan Waręż i in. (ur. 23 V 1842), poetka, nowelistka i publicystka okresu realizmu, działaczka na rzecz kobiet, filantropka, organizatorka akcji pomocy więźniom politycznym i ich rodzinom, autorka zaangażowanych społecznie artykułów publicystycznych oraz nowel m. in. Mendel gdański, słów Roty.

110. rocznica śmierci

8 X 1920 Urodził się FRANK HERBERT (zm. 12 II 1986), pisarz amerykański, jeden z ważniejszych przedstawicieli amerykańskiej literatury science fiction, autor m. in. powieści Diuna, która zapoczątkowała sagę Kroniki Diuny, jedną z najlepiej opracowanych serii książek fantastyczno-naukowych na świecie.

100. rocznica urodzin

Rocznice regionalne:

8 października – 110. rocznica śmierci Marii Konopnickiej

13 października – 210. rocznica urodzin Edwarda Duńskiego, powstańca listopadowego, działacza emigracyjnego, księdza