.

Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie autorskie, którego gościem będzie Mariola Pryzwan. Spotkanie poświęcone Annie Jantar, nazywanej „Bursztynową Dziewczyną”, odbędzie się 3️⃣0️⃣września 2020 r. o godz. 1️⃣7️⃣ w Krzywej Hali przy Placu Piłsudskiego 1 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).
📢*Na spotkanie obowiązują zapisy telefoniczne 📞

Mariola Pryzwan – urodziła się w 1963 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Jest nauczycielem-bibliotekarzem, publicystką, biografistką.
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Od 1987 roku pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie. Do czerwca 2005 roku była kierowniczką Filii Mokotów tejże biblioteki. Od 1994 roku należy i działa w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, a od 2001 roku w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich.
Ze wspomnień złożyła biografie m.in. Anny German, Zbigniewa Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Anny Jantar; z wypowiedzi samych bohaterów książki: „Anna German o sobie” i „Cybulski o sobie”. Pokaż mniej

Drodzy Czytelnicy
wzorem lat ubiegłych Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie przystąpiła do realizacji Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” 📚, Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa 🙂
Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Przyznana naszej Bibliotece dotacja w wysokości 1️⃣8️⃣.8️⃣4️⃣6️⃣ zł umożliwi zakup książek do naszych placówek bibliotecznych. Wkrótce półki biblioteczne będą wypełnione kolejnymi pozycjami czytelniczymi, w tym książkami, o które często pytacie Państwo swoich bibliotekarzy.

Szanowni Państwo,
zapraszamy 5 września 2020 r. o godz. 16.00 do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Lekturą dziewiątej odsłony wspólnego czytania jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie będziemy mieć okazję do wysłuchania wybitnego dzieła polskiego romantyka w wykonaniu Magdaleny Warzechy, aktorki Teatru Narodowego w Warszawie. Akompaniament do słowa muzycznego przygotowała młoda ciechanowska skrzypaczka, Agata Mysiakowska.

„Poranki w Bibliotece” wracają.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat na zajęcia czytelnicze, które odbywać się będą w Krzywej Hali (Plac Piłsudskiego 1). Pierwsze spotkanie już 12 września 2020 r. (sobota) w godz. 10.00-11.30. Tematem przewodnim będzie kropka, bowiem 15 września obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Kropki.

W programie zajęć zaplanowane jest wspólne czytanie książki „Kropka” Petera Reynoldsa oraz kreatywne warsztaty, podczas których powstaną kropkowe ramy do zdjęć.

Spotkanie odbędzie się zgodnie w sanitarnymi wytycznymi.

Obowiązują zapisy telefoniczne 23 672 28 88. Ilość miejsc ograniczona.

1 IX 1875 Urodził się EDGAR RICE BURROUGHS (zm. 19 III 1950), amerykański powieściopisarz, twórca cykli książek o przygodach Tarzana wśród małp, Johna Cartera na Marsie i innych, autor powieści przygodowych, science fiction, fantasy m. in. Tarzan wśród małp, Księżniczka Marsa.

145. rocznica urodzin 70. rocznica śmierci

12 IX 1970 Zmarł JAN SZTAUDYNGER (ur. 28 IV 1904), poeta, satyryk, tłumacz, znawca i animator teatru lakowego, autor m. in. zbiorów poetyckich Dom mój, Strofy wrocławskie, satyrycznych Rzeź na Parnasie.

50. rocznica śmierci

21-22 IX ŚWIATOWA AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA

25 IX 1970 Zmarł ERICH MARIA REMARQUE, właśc. E. Paul Remark (ur. 22 VI 1898), niemiecki pisarz, przedstawiciel tzw. straconego pokolenia, twórca m. in. powieści Na Zachodzie bez zmian, Łuk Triumfalny, dramatu Ostatnia stacja.

50. rocznica śmierci

Rocznice regionalne:

4 września – 70. rocznica śmierci Bronisławy Włodkówny, pisarki