26 sierpnia 2020 r. o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie, którego gościem będzie Igor Strojecki, pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista. Z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach, m.in. aktorce Elżbiecie Barszczewskiej, psychologu i wynalazcy Julianie Ochorowiczu oraz pradziadku Leonie Barszczewskim.
Bohaterem spotkania będzie zafascynowany Azją fotograf i podróżnik, który na szklanych płytach negatywów utrwalił niepowtarzalne widoki krajobrazów i miast Azji Środkowej. To dzięki niemu możemy spojrzeć na twarze rdzennych mieszkańców dalekich zakątków Azji sprzed ponad stu lat. Leon Barszczewski uchwycił w kadrze obiektywu chwile grozy podczas górskich wypraw, utrwalił piękno lodowców oraz potęgę gór. Jednak najważniejsi byli dla niego ludzie — z jego fotografii spoglądają na nas bekowie i wieśniacy, biedacy i bogacze, tancerze i obłąkani, a nawet muzułmańskie kobiety odsłaniające twarze. Dla wielu z nich Barszczewski był pierwszym spotkanym Europejczykiem.

19 sierpnia 2020 r. o godz. 17.00 Związek Literatów na Mazowszu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zapraszają na jubileuszową XX ciechanowską edycję Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.
W programie:
Rozstrzygnięcie XVII Konkursu na Książkę Roku 2019 Związku Literatów na Mazowszu,
wręczenie statuetki „Złote Pióro”
Koncert Wojtka Gęsickiego
Od lutego br. Związek Literatów na Mazowszu swoją siedzibę ma w Krzywej Hali. Jednym ze wspólnych wydarzeń jest właśnie organizowany Dzień Poezji UNESCO, który jak wiele wydarzeń został przesunięty z wiosny z uwagi na epidemię.

15 sierpnia 2020 r. o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Lechem Wyszczelskim, autorem książki „Ciechanów 1920”. Wydanie powstało przy współpracy wydawnictwa Bellona i Urzędu Miasta Ciechanów. Spotkanie wpisuje się w obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, a szczegóły obchodów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta.

5 sierpnia 2020 r. o godz. 17.00 w Krzywej Hali przy Placu Piłsudskiego 1 odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Popkiewiczem pn. „Klimatyczne fakty i mity”.
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Nad Łydynią – o przyrodzie i klimacie” we współpracy z Fundacją Łydynia dofinansowanego ze środków UM Ciechanów.

Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i „Nauka o klimacie”. Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl. Przewodniczący polskiego oddziału ASPO (Association for the Study of Peak Oil) i członek rady programowej INSPRO. Laureat głównej nagrody „Dziennikarze dla klimatu 2015”, „Economicus 2016” za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną oraz „Promotor Energetyki Odnawialnej 2016”. Wraz z zespołem redakcji „Nauka o klimacie” laureat przyznawanej przez MNiSW oraz PAP nagrody „Popularyzator Nauki 2017”.

Również 5 sierpnia, w ramach „Wakacyjnej środy” odbędzie się spotkanie z Marcinem Koziołem, dla najmłodszych czytelników pn. „Pogoda dla Puchaczy”. Marcin Kozioł to autor literatury dziecięcej i młodzieżowej, opowieści dla dzieci. Jego powieść „Skrzynia Władcy Piorunów” z serii „Detektywi na kółkach” jest lekturą uzupełniającą dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Spotkanie dla dzieci odbędzie się w godzinach 10.00-11.30 oraz 13.00-14.30. Obowiązują zapisy telefoniczne.

 

 

1 VIII 1944 WYBUCH POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

76. rocznica

5 VIII 1850 Urodził się GUY DE MAUPASSANT (zm. 6 VII 1893), francuski pisarz, przedstawiciel naturalizmu i dekadentyzmu, autor nowel m. in. Baryłeczka, relacji z podróży, sztuk teatralnych, powieści Bel-Ami, Piotr i Jan.

170. rocznica urodzin

13-25 VIII 1920 BITWA WARSZAWSKA, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą, bitwa stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej, zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią, jedna z przełomowych bitew w historii świata.

100. rocznica

15 VIII DZIEŃ WOJSKA POLSKIEGO

18 VIII 1850 Zmarł HONORÉ DE BALZAC (ur. 20 V 1799), francuski powieściopisarz, jeden z najważniejszych twórców współczesnej powieści europejskiej, autor monumentalnego cyklu powieściowego Komedia ludzka, zamierzonego na 137 tytułów, m. in. Fizjologia małżeństwa, Ojciec Goriot.

170. rocznica śmierci

Rocznice regionalne:

100. rocznica wkroczenia polskich wojsk do Ciechanowa w czasie wojny polsko-bolszewickiej