Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie autorskie z Katarzyną Drogą, które odbędzie się 22 lipca 2020 r. o godz. 17.00 w plenerze przed Krzywą Halą przy Placu Piłsudskiego 1 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).

Katarzyna Droga – pisarka, redaktorka, dziennikarka. Autorka powieści biograficznych („Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie” i „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej.”), także sag rodzinnych związanych z Białostocczyzną („Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”, „Pokolenia. Powrót do domu” i „Gospoda pod Bocianem”). Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1994 – 2008 redaktor naczelna i wydawca magazynów edukacyjnych „Cogito” i „Victor Gimnazjalista”, w latach 2009 – 2012 redaktor naczelna magazynu „Sens” w wydawnictwie Zwierciadło. Współpracuje dziennikarsko z magazynami „Sens” i „Twój Styl”. Podlasianka z urodzenia (ur. w 1965 roku w Zambrowie) i z wyboru po dwudziestu latach życia w stolicy powróciła do rodzinnego domu nad Narwią, tu mieszka i pracuje nad kolejnymi książkami.

15 lipca rozpoczynamy cykl spotkań i warsztatów w ramach projektu „Nad Łydynią – o przyrodzie i klimacie” 🏞, przygotowanym przy współpracy Fundacji Łydynia https://www.facebook.com/fundacjalydynia z naszą Biblioteką i dofinansowanym ze środków UM Ciechanów 🙂

Naszym pierwszym gościem będzie Arkadiusz Szaraniec, teatrolog, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, pasjonat ekologii. O sobie mówi obieżykraj i ekoista. Jest autorem książek „Żubry lubią jeżyny”, „Warszawa dzika”, cyklu felietonów „Zwierzę w mieście” w miesięczniku „Stolica” oraz szeregu publikacji na temat trudnego dialogu natury i współczesnej kultury (min. „Polityka”, „Przegląd”). Prowadzi liczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych łącząc wiedzę o przyrodzie, przeobrażeniach krajobrazu, środowiska naturalnego i ludzkich społeczności z historią i literaturą.
Nasz gość podczas spotkania (start o godzinie 17:00), odpowie na pytanie „po co nam ta dzika natura?” 🙂

Zapraszamy 🙂

Przypominamy o zapoznaniu się z regulaminem uczestniczenia w wydarzeniach odbywających się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Ciechanowie i zastosowaniem się do jego wytycznych:

warsztaty dla dzieci 👉 http://mbpciech.info/wp-content/uploads/2020/06/Wakacje-2020-regulamin.pdf
spotkania dla dorosłych – poniżej 👇

1. Organizator wydarzenia (Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie) będzie zbierał od uczestników wydarzenia obowiązkowe pisemne oświadczenie, w którym uczestnik, według swojej najlepszej wiedzy oświadcza że, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym, nie przebywał w miejscu gdzie stwierdzone jest ognisko zarażenia, nie podróżował poza granice kraju w ostatnim czasie. Danymi tymi będą: imię, nazwisko, numer telefonu.
Każdorazowo podczas wydarzenia sporządzana będzie lista obecności z ww danymi, która przechowywana będzie przez 3 tygodnie.
2. Uczestnik wydarzenia ma obowiązek samodzielnego wyposażenia się w materiały ochrony osobistej (maseczka, przyłbica, rękawiczki).
3. Na miejscu wydarzenia obowiązuje zakrywanie nosa i usta w przestrzeni zamkniętej (czytelnia).
W przypadku organizacji wydarzenia w plenerze nie jest wymagane zakrywanie nosa i ust.
4. Na miejscu wydarzenia obowiązuje utrzymanie dystansu pomiędzy uczestnikami (1,5 – 2 m).
5. Na miejscu wydarzenia obowiązuje dezynfekcja rąk udostępnionymi preparatami.
6. Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją ww. regulaminu, którego zapisów uczestnik jest zobowiązany przestrzegać i stosować się do poleceń organizatora wydarzenia w zakresie dbania o wykluczenie zakażenia.

Wychodzimy w plener☘️🌷🌞 z czytankami📖 dla dzieci 👧👦. Pierwsze spotkanie w ramach „Czytanek pod Krzywą Halą” odbędzie się w piątek 1️⃣0️⃣ lipca o godz. 1️⃣0️⃣

Zachęcamy rodziców, aby wraz ze swoimi pociechami przyszli👣 pod Krzywą Halę i oddali się błogiemu słuchaniu 👂 opowiadań, które dzieciom czytać będą panie bibliotekarki. Urokliwy teren przed Krzywą Halą na pewno sprzyjać będzie chwilom z książką 📚.

Zapraszamy na drugą wystawę 📸 w „Galerii pod arkadami”. Tym razem w cieniu Krzywej Hali prezentujemy fotografie Wiesława Suchodolskiego, który zachęca do spojrzenia na polskie góry 🌄 swoimi oczami 👀 Spoglądając na zdjęcia na myśl przychodzi turystyczna piosenka 🎼 „Niebo błękitne nad nami 🌤, a dalej góry i las 🌲🌳. Słońce ☀️ się we dnie uśmiecha, a nocą tysiące gwiazd 🌠”.

Zachęcamy do spacerów w okolice Krzywej Hali i do podziwiania piękna Bieszczad, Tatr, Pienin…
Prawda, że już czuć klimat wakacyjny 🕶🧳🌞?

Wystawa dostępna będzie do 3️⃣1️⃣ lipca.

1 VII ŚWIATOWY DZIEŃ ARCHITEKTURY

4 VII 2000 Zmarł GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI (ur. 20 V 1919), prozaik i eseista, publicysta, krytyk literacki, współzałożyciel miesięcznika „Kultura”, więzień łagrów i obozów NKWD, autor powieści i opowiadań m. in. Inny Świat. Zapiski sowieckie, Dziennik pisany nocą.

20. rocznica śmierci

9 VII 1945 Zmarła MARIA PAWLIKOWSKA–JASNORZEWSKA (ur. 24 XI 1891), poetka i dramatopisarka dwudziestolecia międzywojennego, autorka zbiorów wierszy m. in.: Różowa magia, Pocałunki, Niebieskie migdały, Róża i lasy płonące.

75. rocznica śmieci

15 VII 1410 BITWA POD GRUNWALDEM. Jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy między siłami zakonu krzyżackiego pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i smoleńskimi pod dowództwem króla Polski Władysława Jagiełły.

610. rocznica

16 VII 1985 Zmarł HEINRICH BÖLL (ur. 21 XII 1917), niemiecki prozaik, patron niemieckiej Fundacji wspierającej działania służące rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego i równouprawnieniu kobiet, autor powieści i opowiadań m. in. Zwierzenia klowna, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1972 r.

35. rocznica śmierci