Zapraszamy na zajęcia wakacyjne pod hasłem „Biblioteczna środa”. We wszystkie środy lipca i sierpnia począwszy od 8 lipca w Krzywej Hali odbywać się będą zajęcia kreatywne dla dzieci w wieku 6-10 lat. Z uwagi na stan epidemii zajęcia odbywać się będą w małych grupach, max. 6 osób, stąd utworzyliśmy dwie grupy o godz.10.00-11.30 i o godz. 13.00-14.30.  Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i do zapisów telefonicznych.

Szanowni Państwo,

1 lipca 2020r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie odbędzie się spotkanie z Gabrielem Michalikiem, autorem książki „Danuta Szaflarska. Jej czas”.
Wracamy po przerwie do organizacji kameralnych wydarzeń kulturalnych w Bibliotece. Z uwagi na trudny czas w jakim przyszło nam funkcjonować prosimy o zapoznanie się z regulaminem uczestniczenia w wydarzeniach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ciechanowie oraz o stosowanie się do wytycznych.

Gabriel Michalik – polski dziennikarz i autor opowiadań. Syn aktorki i pisarki Joanny Keller-Michalik i aktora Stanisława Michalika. Karierę zawodową rozpoczynał jako obnośny sprzedawca skarpetek, następnie był gońcem. Na początku lat 90. – jak sam mówi – przez przypadek trafił do „Tygodnika Solidarność”. Został reporterem. Publikował na łamach m.in.: „Tygodnika Solidarność”, „Expressu Wieczornego”, „Życia Warszawy”, „Życia”, „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Tygodnika Powszechnego”. Autor ksiażek: „Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie”, „Kaszpirowski. Sen o wszechmocy”, „Kobieta Pracująca. Rzecz o Irenie Kwiatkowskiej i jej czasach”, „Wniebowzięty. Rzecz o Zdzisławie Maklakiewiczu i jego czasach”.

„Piękna, mądra, utalentowana, chociaż, jak mawiał Aleksander Zelwerowicz, ze zbyt małymi jak na aktorkę oczami. Nauczyła się sobie radzić nawet z tym: jej oczy przed kamerą były zawsze szeroko otwarte. Otwarte musiały być na świat, który wokół niej zmieniał się w niesamowitym tempie. Galicyjskie dzieciństwo, niby XX-wieczne, ale w świecie jak XIX stulecia. Przedwojenna Warszawa, w której jako adeptka aktorskiego fachu krąży po literackich i muzycznych salonach. Wilno czasów wojny, gdzie debiutuje i przeżywa koszmar kolejnych okupacji. I znowu Warszawa, w której naprawdę przeżywa to, co potem zagra w „Zakazanych piosenkach”- pierwszym powojennym filmie, który przyniesie jej sławę i status gwiazdy. Wielkie i małe role w teatrze i na scenie historii PRL. (…)”.

Autor biografii kreśli subtelny portret legendy teatru i kina, ludzi, których napotkała oraz epoki, którą mimo dramatycznych przeszkód, przeżyła z naturalną elegancją, wdziękiem i niezwykłą pogodą ducha.


Regulamin dla uczestników wydarzeń kulturalnych organizowanych
przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ciechanowie
w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce


1. Organizator wydarzenia (Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie) będzie zbierał od uczestników wydarzenia obowiązkowe pisemne oświadczenie, w którym uczestnik, według swojej najlepszej wiedzy oświadcza że, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym, nie przebywał w miejscu gdzie stwierdzone jest ognisko zarażenia, nie podróżował poza granice kraju w ostatnim czasie. Danymi tymi będą: imię, nazwisko, numer telefonu.
Każdorazowo podczas wydarzenia sporządzana będzie lista obecności z ww danymi, która przechowywana będzie przez 3 tygodnie.

2. Uczestnik wydarzenia ma obowiązek samodzielnego wyposażenia się w materiały ochrony osobistej (maseczka, przyłbica, rękawiczki).

3. Na miejscu wydarzenia obowiązuje zakrywanie nosa i usta w przestrzeni zamkniętej (czytelnia).
    W przypadku organizacji wydarzenia w plenerze nie jest wymagane zakrywanie nosa i ust.

4. Na miejscu wydarzenia obowiązuje utrzymanie dystansu pomiędzy uczestnikami (1,5 – 2 m).

5. Na miejscu wydarzenia obowiązuje dezynfekcja rąk udostępnionymi preparatami.

6.  Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją ww. regulaminu, którego zapisów
    uczestnik jest zobowiązany przestrzegać i stosować się do poleceń organizatora wydarzenia
      w zakresie dbania o wykluczenie zakażenia.


!!UWAGA!!

W związku z tym, że na konkurs „Ilustrujemy Ciechanowskie Legendy” nie wpłynęła wystarczająca ilość prac, zawieszamy konkurs na czas wakacji. O odwieszeniu konkursu we wrześniu będziemy informować.

Za dotychczas nadesłane prace serdecznie dziękujemy

 

Zapraszamy do udziału w Poranku w Bibliotece . Z uwagi na to, że trwamy w tygodniu, kiedy „Cała Polska Czyta o zwierzętach” , to Was zapraszamy na poranek tematycznie związany z akcją. Wraz z bibliotekarzem macie okazję do stworzenia papierowego zoo. Udanej pracy

 

 

 

 

 

1 VI MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA
1 VI DZIEŃ LASU I ZADRZEWIEŃ

1 VI 1915 Urodził się JAN TWARDOWSKI (zm. 18 I 2006), ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej, autor znanego zdania z wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą.
105. rocznica urodzin
3 VI 1890 Zmarł OSKAR KOLBERG (ur. 22 II 1814), etnograf, encyklopedysta, folklorysta i kompozytor, autor cyklu monografii regionalnych objętych wspólnym tytułem Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.
130. rocznica śmierci
6 VI 1875 Urodził się THOMAS MANN (zm. 12 VIII 1955), niemiecki powieściopisarz, autor m. in. powieści: Buddenbrookowie, Czarodziejska góra, Doktor Faustus, nowel Śmierć w Wenecji, Tonio Kröger, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1929 r.
145. rocznica urodzin
65. rocznica śmierci
6 VI 1530 Urodził się JAN KOCHANOWSKI (zm. 22 VIII 1584), najwybitniejszy poeta renesansu polskiego, twórca polskiego języka literackiego, autor fraszek, trenów, pieśni, psalmów, tragedii Odprawa posłów greckich oraz Psałterza Dawidowego.
490. rocznica urodzin

7 VI 1980 Zmarł HENRY MILLER (ur. 26 XII 1891), amerykański powieściopisarz, w swojej prozie atakował podejście współczesnych Amerykanów do moralności i ich purytański system wartości, autor powieści Zwrotnik Raka.
40. rocznica śmierci

9 VI 1870 Zmarł CHARLES DICKENS (ur. 7 II 1812), angielski powieściopisarz, uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii, autor Opowieści wigilijnej, Magazynu osobliwości, Davida Copperfielda.
150. rocznica śmierci

11 VI 1965 Urodziła się BEATA PAWLIKOWSKA, pisarka i podróżniczka, dziennikarka, fotografka i tłumaczka, znana z serii książek podróżniczych m.in. Blondynka w dżungli, Blondynka wśród łowców tęczy, Blondynka Tao.
55. rocznica urodzin

18 VI 2010 Zmarł JOSÉ SARAMAGO (ur. 16 XI 1922), portugalski pisarz, autor powieści, dramatów, opowiadań, wierszy, dzienników i przewodników laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1998 r., autor m.in. Miasta ślepców.
10. rocznica śmierci

28 VI 1900 Urodził się LEON KRUCZKOWSKI (zm. 1 VIII 1962), prozaik, publicysta i autor sztuk scenicznych, poseł, autor dramatów m.in. Kordiana i chama, Niemców.
120. rocznica urodzin

28 VI 2000 Zmarł JÓZEF TISCHNER (ur. 12 III 1931), ksiądz profesor, filozof, teolog i publicysta, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, autor m.in. Historii filozofii po góralsku, Sporu o istnienie człowieka.
20. rocznica śmierci

29 VI 1900 Urodził się ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY (zm. 31 VII 1944), francuski pilot, poeta i pisarz, autor opowiadań o tematyce lotniczej m.in. Nocny lot, Ziemia, planeta ludzi, poetyckiej baśni Mały Książę uważanej za arcydzieło literatury światowej.
120. rocznica urodzin

29 VI 1930 Urodził się SŁAWOMIR MROŻEK (zm. 15 VIII 2013), dramatopisarz, prozaik, satyryk i rysownik, autor m.in. dramatów Tango, Emigranci, satyrycznych i humorystycznych zbiorów opowiadań Słoń, Wesele w Atomicach.
90. rocznica urodzin

Rocznice regionalne:

130. rocznica urodzin Czesława Słońskiego, nauczyciela, redaktora „Kroniki Ciechanowskiej”