Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na promocję książki Grzegorza Kęsika pt. „Joachima Łuszczewskiego plan i rejestr pomiarowy siedzib miasta Ciechanowa z 1851 roku’, która odbędzie się 6 listopada 2019 r. o godz. 18.00 w budynku przy
ul. Sikorskiego 7 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).
Książka Grzegorza Kęsika przywraca ważny dla nauki dokument – plan Ciechanowa z połowy XIX w. oraz przybliża postać twórcy planu, mazowieckiego geodety Joachima Łuszczewskiego.
Autor tak pisze o tym we wstępie:
„Działalność regionalisty, obfitująca często w długie i żmudne poszukiwania archiwalne, czasem nagradzana jest takimi chwilami, kiedy czuje się autentyczną radość i dumę z odzyskania czegoś, co miało już nigdy nie ujrzeć światła dziennego.
»Na [oryginalnym] odrysie zaznaczono wielobarwnie sieć uliczną, zabudowania murowane, z muru pruskiego i drewniane z rozróżnieniem miejskich, duchownych i prywatnych (chrześcijan i żydów), oraz mosty, ogrody owocowe, warzywne, łąki, pastwiska, nieużytki, wody, ulice brukowane
i niebrukowane, krzyże, drogowskazy«.”
Grzegorz Kęsik – dr nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Naukowo zajmuje się polityką przestrzenną, samorządem terytorialnym w Polsce, ochroną zabytków oraz regionalizmem. Mieszka w Ciechanowie i od dzieciństwa pasjonuje się historią swojego miasta. Jest autorem trzech monografii: „Spór
o rewitalizację zamku w Ciechanowie”, „Polityka wobec miejskich przestrzeni historycznych”, „Wójtostwo w Ciechanowie”.

 

 

 

Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie z autorką Magdaleną Niedźwiedzką, które odbędzie się 15 listopada 2019 r. o godz. 18.00 w budynku przy ul. Sikorskiego 7 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).

Magdalena Niedźwiedzka – polska pisarka specjalizująca się w zbeletryzowanych biografiach i powieściach historycznych.
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Odbyła staże na uniwersytetach w Manchesterze i Londynie. Mieszka i pracuje w Białymstoku. Z wykształcenia polonistka, zawodowo związana jest z Politechniką Białostocką. Równolegle do pracy zawodowej pisze powieści, najczęściej historyczne i biograficzne.
Debiutancką książką Magdaleny Niedźwiedzkiej była wydana w 2016 roku powieść „Królewska heretyczka”, w której autorka opisała angielską królową Elżbietę I Tudor. „Królewska heretyczka” jest zbeletryzowaną biografią, w której tylko dwie z występujących postaci są wytworem wyobraźni pisarki. Fabuła powieści jest tak skonstruowana, aby wśród intryg i przygód bohaterów zawrzeć historyczne fakty i tym samym przybliżyć czytelnikom barwne czasy elżbietańskie. Powieść została tak ciepło przyjęta przez czytelników, że na następne publikacje nie trzeba było długo czekać.
W drugiej powieści pisarka wzięła na swój celownik dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla, Marię Skłodowską-Curie. Powieść „Maria Skłodowska Curie. Geniusz i siła miłości” ukazuje mniej znane oblicze polskiej noblistki, skupia się bowiem na relacjach międzyludzkich, interesującym życiu osobistym noblistki oraz jej nietuzinkowej osobowości. W 2017 roku Magdalena Niedźwiedzka rozpoczęła swój projekt literacko-historyczny – trylogię zatytułowaną „Opowieści z angielskiego dworu”. Głównym bohaterem pierwszej części fabularyzowanej biografii jest książę Karol, natomiast bohaterkami kolejnych odsłon tej wciągającej opowieści są księżna Diana oraz księżna Camilla.
Inny cykl biograficznych powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej stanowią dzieła o Jagiellonach – „Zmierzch Jagiellonów”, w których opisane zostały Bona, Anna Jagiellonka i Barbara Radziwiłłówna. To w szczególności Bonie poświęcone zostanie spotkanie autorskie z pisarką.
Bona. Każdy, choćby nawet ten kto nie bardzo interesuje się historią, zna to imię. Niewiele jest bowiem kobiet w historii Polski, które w tak wielkim stopniu odcisnęły w niej swe piętno. Bona bez wątpienia do takich właśnie kobiet należy. Często kojarzona jest z upowszechnieniem w naszym kraju warzyw, popularnie zwanych włoszczyzną. Obok tej zasługi przypisywanych jest jej wiele negatywnych cech. Bezwzględna, okrutna, wyniosła, a wreszcie… trucicielka jawi się jako ponura postać na kartach naszej historii. Czy owa zła sława jest uzasadniona?

Czy Bona rzeczywiście była samodzielnym politykiem dominującym nad swoim mężem? Jakie były pobudki jej działań? Co nią kierowało? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w książce, ale również mogą je usłyszeć podczas rozmowy z Magdaleną Niedźwiedzką w Miejskiej Bibliotece.

 

Zapraszamy dzieci do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z cyklu „Poranek w Bibliotece”. Podczas październikowego spotkania za sprawą przedstawicieli z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ciechanowie dzieci będą miały okazję uczestniczyć w lekcji ciepła. Dowiedzą się czym jest ciepło, a czym smog oraz wezmą udział w warsztatach tematycznych.

„Poranek w Bibliotece” odbędzie się 23 listopada 2019 r. w Bibliotece Głównej (ul. Batalionów Chłopskich 15, Ciechanów) w godz. 10.00 – 12.00. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.