Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji, jaką jest Noc Bibliotek, która odbędzie się 5 października 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie. Hasłem tegorocznej edycji akcji jest „Znajdźmy wspólny język”.
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Wierzymy, że osoby korzystające z tej formy promocji bibliotek i czytelnictwa będą wracać do nas także w ciągu dnia.
Podczas Nocy Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie odbędą się spotkania dla młodszych i starszych czytelników.
Blok dla dzieci
Biblioteka Główna, ul. Batalionów Chłopskich 15
godz. 15.00
Detektywi w Bibliotece
* spotkanie z Marcinem Koziołem, autorem lektury Detektywi na kółkach, Nikola Tesla
i elektryzująca nauka
* spotkanie z Policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie
* biblioteczna gra detektywistyczna
Blok dla dorosłych
Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych, ul. Sikorskiego 7
*godz. 18.00
spotkanie autorskie z Hanną Greń
* godz. 20.00
koncert w wykonaniu Sylwestra Domańskiego Nie pytaj o Polskę
*****
Marcin Kozioł
urodził się w 1977 roku. Jest autorem lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacji „Tajemnica przeklętej harfy”. Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem komputerowych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów”. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 50 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie (m.in. najlepsza książka podróżnicza 2016 – Nagroda Magellana). A miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w serii „Stajnia pod tęczą” (jej współautorką jest Katarzyna Dowbor). Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Na festiwalu teatralnym w Edynburgu prezentował swoją farsę i wystąpił w niej w roli… królika.
Hanna Greń
polska pisarka powieści kryminalno-obyczajowych, która zadebiutowała w 2014 roku powieścią „Cień Sprzedawcy Snów”. Jest również autorką książek „Cynamonowe dziewczyny”, „Otulone ciemnością”, „Jak kamień w wodę” oraz „Światełko w tunelu”.
Hanna Greń urodziła się 8 stycznia 1959 roku w Wiśle. Studiowała ekonomię na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, którą ukończyła z dyplomem magistra. Była również właścicielką biura rachunkowego, które porzuciła na rzecz pisania o tym, co ją od dawna pasjonowało – o krwawych zbrodniach.
Pierwsza książką Hanny Greń był „Cień Sprzedawcy Snów”, który, niestety, przeszedł w zasadzie niezauważony. Pisarka jednak nie zniechęciła się i kontynuowała swoją pracę twórczą. Rok później osadzony w Wiśle kryminał doczekał się drugiej części zatytułowanej „Cynamonowe dziewczyny”, która zdobyła niemałą popularność – była podobno najczęściej wypożyczaną książką w Bielsko-Białej. Losy bohaterów tak zwanego „Wiślańskiego cyklu” na tyle wciągnęły czytelników, że powstały trzecia część, zatytułowana „Otulone ciemnością”.
Drugą serią Hanny Greń jest „Polowanie na Pliszkę” – pierwsza część pod tytułem „Jak kamień w wodę” trafiła do rąk czytelników w 2017 roku, a niedługo potem, po licznych lamentach i groźbach zdezorientowanych czytelników, żądnych dalszych losów bohaterów, wydano drugą część zatytułowaną „Światełko w tunelu”. W drugiej serii Hanna Greń postawiła na wątek obyczajowy, coś, co urzekało czytelników w jej poprzednich powieściach. Wątek kryminalny jednak nie dał o sobie zapomnieć – wielbiciele zagadek i intryg mogą więc spokojnie sięgać i po tę pozycję.
Hanna Greń rzetelnie podchodzi do pisania kryminałów, przed publikacją trafiają one do surowego krytyka, gdzie wytwór jej wyobraźni zderza się z brutalną rzeczywistością polskich organów ścigania, do jej męża, emerytowanego policjanta, który stoi na straży realizmu jej powieści. Pisanie kryminałów rozpoczyna od wymyślenia zabójcy, dba również o to, aby jej bohaterowie byli interesujący – nie lubi postaci bez skazy i zmazy. Z każdą kolejną powieścią wątek kryminalny jest już na początkowym etapie coraz dokładniej zaplanowany.
Hanna Greń w wolnych chwilach uwielbia spacerować po lesie, najbardziej jesienią, a także haftować i czytać. Lubi również nic nie robić – tej czynności oddaje się zawsze, gdy tylko nadarzy się okazja.
Sylwester Domański
wokalista, założyciel i autor prawie całego repertuaru zespołu Fabryka. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Lektor języka angielskiego. Jako dziecko mieszkał w Raciborzu i Krakowie. Od lat działa w „warszawskim podziemiu artystycznym”. Prowadząc zespół Fabryka i tworząc pierwsze płyty, współpracował m.in. z Andrzejem Puczyńskim, Tomaszem Rogula od strony realizacji dźwięku, jak również z perkusistą dr. Piotrem Pniakiem (Akademia Muzyczna w Łodzi). Głos kształcił pod kierunkiem dr. Krzysztofa Heering’a z warszawskiego UMFC. Jego zainteresowanie historią przekłada się czasami na twórczość artystyczną.
FABRYKA to zespół założony w 2004 roku w Warszawie. Stanowi oryginalne połączenie melodyjnej poezji, klasycznego rocka oraz brzmień elektronicznych. Zespół wypracował własny styl, niekiedy określany jako rock fantastyczno-naukowy. Grupa odwołuje się do wartości humanistycznych. Oprócz muzyki do własnych słów, zespół przygotował oprawę polskiej poezji (Wyspiański, Baczyński, Gajcy, Szczepański).
Projekt powstał z inicjatywy wokalisty, kompozytora i autora tekstów Sylwestra Domańskiego przy udziale gitarzysty Jarka Krzyżaniaka. Mimo, że skład zespołu wielokrotnie się zmieniał, grupa funkcjonuje do dziś zachowując swoje charakterystyczne brzmienie. Przez kilka lat zespół koncentrował się na działalności koncertowej, w klubach jak i na dużych imprezach na terenie kraju. W maju 2011 r. zespół wydał płytę „Rock fantastyczno-naukowy”, nagraną w Izabelin Studio. Na płycie znalazło się 12 utworów. Każdy z nich to poetycka opowieść. W jednym z utworów grupa odwołuje się do klasyki literatury narodowej, cytując fragment tekstu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Z okazji 30. rocznicy Stanu Wojennego, zespół wydał mini-płytę „Coś się stało” – do tekstów bydgoskiego poety Piotra Kubiaka, poświęconą Polsce początku lat 80-tych.

Zapraszamy dzieci do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z cyklu „Poranek w Bibliotece”. Podczas październikowego, radiowego poranka dzieci będą mogły poznać pracowników KRDP, jak również dowiedzieć się „co w radiu piszczy”, jak powstaje audycja, co to jest radiowy głos. Dziennikarze przeczytają m.in. „Ptasie radio”, a w części warsztatowej wykonamy wspólnie jesienne dekoracje.

„Poranek w Bibliotece” odbędzie się 19 października 2019 r. w Bibliotece Głównej (ul. Batalionów Chłopskich 15, Ciechanów) w godz. 10.00 – 12.00. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

1 X MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

2 X 2009 Zmarł MAREK EDELMAN (ur. 1 I 1919 lub 1922), polski działacz polityczny i społeczny żydowskiego pochodzenia, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, kawaler Orderu Orła Białego.

10. rocznica śmierci

6 X 1889 Urodziła się MARIA DĄBROWSKA (zm. 19 V 1965), powieściopisarka i publicystka, tłumaczka, jedna z ważniejszych polskich powieściopisarek XX w., 1530),czołowa przedstawicielka realistycznej prozy społeczno-obyczajowej i psychologicznej, autorka m.in. tetralogii powieściowej Noce i dnie.

130. rocznica urodzin

14 X DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

4 X 1864 Urodził się STEFAN ŻEROMSKI, pseud. Maurycy Zych, Józef Katerla (zm. 20 XI 1925), pisarz i publicysta, nowelista, społecznik i moralista, autor m.in. powieści Przedwiośnie, Ludzie bezdomni.

155. rocznica urodzin

16 X 1854 Urodził się OSCAR WILDE (zm. 30 XI 1900), angielski poeta, prozaik, eseista, dramatopisarz pochodzenia irlandzkiego, przedstawiciel modernistycznego estetyzmu, reprezentant skrajnego hedonizmu i amoralizmu, autor m.in. Portretu Doriana Graya.

165. rocznica urodzin

17 X 1849 Zmarł FRYDERYK FRANCISZEK CHOPIN (ur. 22 II lub 1 III 1810), pianista i kompozytor światowej sławy, twórca dzieł łączących narodowe i ludowe tradycje muzyki polskiej z muzyką romantyczną, odznaczających się wirtuozerią techniki pianistycznej, m.in. mazurków, polonezów.

170. rocznica śmierci

22 X 1919 Urodziła się DORIS MAY LESSING (zm. 17 XI 2013), pisarka brytyjska, autorka powieści psychologiczno-obyczajowych o tematyce afrykańskiej, poruszających problem kolonializmu i rasizmu m.in. Piąte dziecko, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 2007 r.

100. rocznica urodzin

26 X 1929 Urodziła się WANDA CHOTOMSKA (zm. 2 VIII 2017), polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, autorka cyklu programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka.

90. rocznica urodzin

OZNiR

80 lat od wydania przez Adolfa Hitlera dekretu o utworzeniu Rejencji Ciechanowskiej (8 X 1939)

7 X – 10. rocznica śmierci Grzegorza Roszko, muzealnika, poety i malarza (1940-2009)

10 X – 145. rocznica urodzin Jadwigi Dziubińskiej, działaczki oświatowej z Sokołówka (1874-1937)

14 X – 155. rocznica urodzin Stefana Żeromskiego (1864-1925)