Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji, jaką jest Noc Bibliotek, która odbędzie się 5 października 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie. Hasłem tegorocznej edycji akcji jest „Znajdźmy wspólny język”.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Wierzymy, że osoby korzystające z tej formy promocji bibliotek i czytelnictwa będą wracać do nas także w ciągu dnia.

Podczas Nocy Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie odbędą się spotkania dla młodszych i starszych czytelników.

Blok dla dzieci
Biblioteka Główna, ul. Batalionów Chłopskich 15
godz. 15.00
Detektywi w Bibliotece
* spotkanie z Marcinem Koziołem, autorem lektury Detektywi na kółkach, Nikola Tesla
i elektryzująca nauka
* spotkanie z Policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie
* biblioteczna gra detektywistyczna

Blok dla dorosłych
Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych, ul. Sikorskiego 7
*godz. 18.00
spotkanie autorskie z Hanną Greń
* godz. 20.00
koncert w wykonaniu Sylwestra Domańskiego Nie pytaj o Polskę

*****

Marcin Kozioł
urodził się w 1977 roku. Jest autorem lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacji „Tajemnica przeklętej harfy”. Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem komputerowych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów”. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 50 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie (m.in. najlepsza książka podróżnicza 2016 – Nagroda Magellana). A miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w serii „Stajnia pod tęczą” (jej współautorką jest Katarzyna Dowbor). Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Na festiwalu teatralnym w Edynburgu prezentował swoją farsę i wystąpił w niej w roli… królika.

Hanna Greń
polska pisarka powieści kryminalno-obyczajowych, która zadebiutowała w 2014 roku powieścią „Cień Sprzedawcy Snów”. Jest również autorką książek „Cynamonowe dziewczyny”, „Otulone ciemnością”, „Jak kamień w wodę” oraz „Światełko w tunelu”.
Hanna Greń urodziła się 8 stycznia 1959 roku w Wiśle. Studiowała ekonomię na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, którą ukończyła z dyplomem magistra. Była również właścicielką biura rachunkowego, które porzuciła na rzecz pisania o tym, co ją od dawna pasjonowało – o krwawych zbrodniach.
Pierwsza książką Hanny Greń był „Cień Sprzedawcy Snów”, który, niestety, przeszedł w zasadzie niezauważony. Pisarka jednak nie zniechęciła się i kontynuowała swoją pracę twórczą. Rok później osadzony w Wiśle kryminał doczekał się drugiej części zatytułowanej „Cynamonowe dziewczyny”, która zdobyła niemałą popularność – była podobno najczęściej wypożyczaną książką w Bielsko-Białej. Losy bohaterów tak zwanego „Wiślańskiego cyklu” na tyle wciągnęły czytelników, że powstały trzecia część, zatytułowana „Otulone ciemnością”.
Drugą serią Hanny Greń jest „Polowanie na Pliszkę” – pierwsza część pod tytułem „Jak kamień w wodę” trafiła do rąk czytelników w 2017 roku, a niedługo potem, po licznych lamentach i groźbach zdezorientowanych czytelników, żądnych dalszych losów bohaterów, wydano drugą część zatytułowaną „Światełko w tunelu”. W drugiej serii Hanna Greń postawiła na wątek obyczajowy, coś, co urzekało czytelników w jej poprzednich powieściach. Wątek kryminalny jednak nie dał o sobie zapomnieć – wielbiciele zagadek i intryg mogą więc spokojnie sięgać i po tę pozycję.
Hanna Greń rzetelnie podchodzi do pisania kryminałów, przed publikacją trafiają one do surowego krytyka, gdzie wytwór jej wyobraźni zderza się z brutalną rzeczywistością polskich organów ścigania, do jej męża, emerytowanego policjanta, który stoi na straży realizmu jej powieści. Pisanie kryminałów rozpoczyna od wymyślenia zabójcy, dba również o to, aby jej bohaterowie byli interesujący – nie lubi postaci bez skazy i zmazy. Z każdą kolejną powieścią wątek kryminalny jest już na początkowym etapie coraz dokładniej zaplanowany.
Hanna Greń w wolnych chwilach uwielbia spacerować po lesie, najbardziej jesienią, a także haftować i czytać. Lubi również nic nie robić – tej czynności oddaje się zawsze, gdy tylko nadarzy się okazja.

Sylwester Domański
wokalista, założyciel i autor prawie całego repertuaru zespołu Fabryka. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Lektor języka angielskiego. Jako dziecko mieszkał w Raciborzu i Krakowie. Od lat działa w „warszawskim podziemiu artystycznym”. Prowadząc zespół Fabryka i tworząc pierwsze płyty, współpracował m.in. z Andrzejem Puczyńskim, Tomaszem Rogula od strony realizacji dźwięku, jak również z perkusistą dr. Piotrem Pniakiem (Akademia Muzyczna w Łodzi). Głos kształcił pod kierunkiem dr. Krzysztofa Heering’a z warszawskiego UMFC. Jego zainteresowanie historią przekłada się czasami na twórczość artystyczną.
FABRYKA to zespół założony w 2004 roku w Warszawie. Stanowi oryginalne połączenie melodyjnej poezji, klasycznego rocka oraz brzmień elektronicznych. Zespół wypracował własny styl, niekiedy określany jako rock fantastyczno-naukowy. Grupa odwołuje się do wartości humanistycznych. Oprócz muzyki do własnych słów, zespół przygotował oprawę polskiej poezji (Wyspiański, Baczyński, Gajcy, Szczepański).
Projekt powstał z inicjatywy wokalisty, kompozytora i autora tekstów Sylwestra Domańskiego przy udziale gitarzysty Jarka Krzyżaniaka. Mimo, że skład zespołu wielokrotnie się zmieniał, grupa funkcjonuje do dziś zachowując swoje charakterystyczne brzmienie. Przez kilka lat zespół koncentrował się na działalności koncertowej, w klubach jak i na dużych imprezach na terenie kraju. W maju 2011 r. zespół wydał płytę „Rock fantastyczno-naukowy”, nagraną w Izabelin Studio. Na płycie znalazło się 12 utworów. Każdy z nich to poetycka opowieść. W jednym z utworów grupa odwołuje się do klasyki literatury narodowej, cytując fragment tekstu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Z okazji 30. rocznicy Stanu Wojennego, zespół wydał mini-płytę „Coś się stało” – do tekstów bydgoskiego poety Piotra Kubiaka, poświęconą Polsce początku lat 80-tych.

Drodzy Rodzice,
Wystartował właśnie projekt „Mała książka – wielki człowiek” w ponad 5200 bibliotekach w
Polsce, w tym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie. Na wszystkie dzieci w wieku
przedszkolnym, które zechcą wziąć udział w tej wyjątkowej kampanii społecznej, czeka prezent –
Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do
potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych
książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece,
zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik
otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem
potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna
przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach
wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo
Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
***
Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale
mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród
książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze
rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające
dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności,
podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania
wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób
twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.
Drodzy Rodzice przychodźcie ze swoimi Dziećmi do biblioteki jak najczęściej. Wszystkie nasze
placówki czekają na Was 😀

Szanowni Czytelnicy,

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie została zgłoszona do akcji „Przerwa na wspólne czytanie”. Organizatorem akcji jest spółka HUMAN2HUMAN spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu.

Celem akcji jest wyłonienie Bibliotek, którym przekazane zostaną świadczenia rzeczowe w postaci nagród. Jedyne co należy zrobić to uzyskać jak największą liczbę głosów. Nagrodzonych zostanie 300 bibliotek, które zbiorą najwięcej głosów. 50 bibliotek otrzyma 5000 zł na zakup książek do wspólnego czytania z dzieckiem, następne 250 dostanie książki o wartości 300 zł, z tych które zdobyły najwięcej głosów w rankingu.
Dodatkowo zwycięskie biblioteki otrzymają po 2 pufy, dzięki którym będą mogły urządzić w bibliotece kącik do wspólnego czytania. Głosowanie na biblioteki trwa do 4.11.2019. Można oddać jeden głos dziennie.

Wspólne czytanie przez dzieci i rodziców, to najpiękniejszy sposób na spędzanie wolnego
czasu. Czytajcie na zmianę. Czytajcie na głosy. Zadawajcie pytania. Szukajcie odpowiedzi.
Nic tak nie uczy empatii, nie rozwija wyobraźni i nie mówi „kocham Cię”, jak książka przeczytana razem.

Drodzy Czytelnicy liczymy na Was ❤️
Wystarczy zarejestrować się na stronie www.kinder.com i codziennie oddawać głos na Miejską Bibliotekę Publiczną w Ciechanowie.

Szanowni Państwo,

Zapraszamy dzieci do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z cyklu „Poranek w Bibliotece”. Dzieci będą miały niepowtarzalną okazję spotkać się z bohaterami bajek, których do Biblioteki przyprowadzą nauczyciele z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Ciechanowie wraz z rodzicami swoich podopiecznych. Po spotkaniu odbędą się warsztaty, podczas których powstaną kukiełki i lalki teatralne.

„Poranek w Bibliotece” odbędzie się 21 września 2019 r. w Bibliotece Głównej (ul. Batalionów Chłopskich 15, Ciechanów) w godz. 10.00 – 12.00. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie z pisarką i blogerką Sylwią Winnik, które odbędzie się 25 września 2019 r. o godz. 18.00 w budynku przy ul. Sikorskiego 7 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).

Sylwia Winnik – z domu Grochala, ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie II wojną światową. Jest autorką bloga Czas na Książki. Inspirację do swoich reportaży czerpie z prawdziwych ludzkich historii. W mistrzowski sposób łączy emocje z literaturą faktu. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu „Fanbook” Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki. Jej pasją są książki i góry.
Autorka bestsellerów „Dziewczęta z Auschwitz” (2018) i „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy” (2019).***

Dziewczęta z Auschwitz
Sylwia Winnik oddała w ręce czytelników świadectwo okrucieństwa tamtych czasów. Jednak wyjątkowe, bo widziane oczami kobiet. Autorka wybrała bardzo trudny temat na debiut. Ogromny podziw budzi fakt, że potrafiła wysłuchać i spisać tak przerażające historie. Zrobiła to w sposób niezwykle subtelny i wyważony.
I chociaż można by powiedzieć, że o Auschwitz trzeba mówić dobitniej, aby podkreślić ogrom ludzkiego bestialstwa, to sposób przekazania historii przez Sylwię Winnik, jest równie dobry. Autorka opisała historię kobiet z delikatnością i wrażliwością właściwą dla kobiety.

Tylko przeżyć
Sylwia Winnik na kartach „Tylko przeżyć” nie ocenia, nie chwali i nie gani. Słucha. I robi to z ogromnym wyczuciem i empatią. Pozwala mówić i skrzętnie notuje, ale pozwala też milczeć. Dzięki temu poznajemy prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy, którzy pełnią lub pełnili swoją służbę poza granicami kraju. Mówią też ich żony i dzieci, a ich głos jest tak samo ważny i jest tak samo donośny. Oglądamy więc życie rodziny więcej niż z jednej perspektywy. Obraz przestaje być jednowymiarowym przedstawieniem historii polskiego oręża, a staje się współczesną epopeją o wojnie, o poszukiwaniu swojego miejsca, o wirach i meandrach i wreszcie o polskich Penelopach.


Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie w ramach Regionalnych wtorków w Miejskiej Bibliotece, które odbędzie się 17 września 2019 r. o godz. 18.00 w budynku przy ul. Sikorskiego 7 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).


Spotkanie będzie dotyczyć tego, co wydarzyło się w Ciechanowie w pierwszych dniach września 1939 roku (bombardowanie, ewakuacja ludności, straty w ludziach, zajęcie miasta przez Niemców) oraz sposobów upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń (tablice na grobach ofiar, mogiły wojenne, tablice pamiątkowe). Jak się okazuje, nie wszystkie upamiętnione wydarzenia miały w rzeczywistości miejsce, liczba ofiar też nie znajduje potwierdzenia w źródłach. Dzięki dociekliwości Janusza Witczaka, dziennikarza i społecznika mamy szansę zweryfikować kolejny fragment historii Ciechanowa.


WRZESIEŃ

Narodowe Czytanie

Tydzień Książek Zakazanych

4 IX 1989 Zmarł GEORGES SIMENON (ur. 12 II 1903), belgijski pisarz tworzący w języku francuskim, autor popularnych powieści kryminalnych z komisarzem Maigret m.in. Rozterka komisarza Maigret, kto re były wielokrotnie ekranizowane.
30. rocznica śmierci

13 IX 1894 Urodził się JULIAN TUWIM (zm. 27 XII 1953), polski poeta żydowskiego pochodzenia, satyryk, autor tekstów kabaretowych, tekstów znanych piosenek, jeden z najpopularniejszych poeto w dwudziestolecia międzywojennego, czołowy przedstawiciel grupy poetyckiej Skamander, autor m.in. Kwiatów polskich.
125. rocznica urodzin

18 IX 1939 Zmarł STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZ, pseud. WITKACY (ur. 24 II 1885), malarz formista, teoretyk sztuki, dramaturg, filozof, twórca teorii „czystej formy”, główny wyraziciel katastrofizmu w literaturze polskiej, autor m.in. dramatu Szewcy, portretów m.in. Portretu Juliana Tuwima.
80. rocznica śmierci

20 IX 1939 Zmarł TADEUSZ DOŁĘGA–MOSTOWICZ (ur. 10 VIII 1898), pisarz, autor powieści obyczajowo-satyrycznych z życia międzywojennych środowisk mieszczańsko-ziemiańskich, m.in. Kariery Nikodema Dyzmy, zginął w kampanii wrześniowej 1939 r.
80. rocznica śmierci

21 IX MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POKOJU

21-22 IX Światowa akcja SPRZĄTANIA ŚWIATA (ang. Clean Up the World)

24 IX 2004 Zmarła FRANÇOISE SAGAN, własc. Françoise Quoirez (ur. 21 IV 1935), francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej, autorka powieści i sztuk teatralnych m.in. Witaj smutku.
15. rocznica śmierci

OZNIR

65 lat od ukazania się pierwszego numeru „Głosu Ciechanowa” (21 XI 1954)

30 IX – 65. rocznica śmierci Bolesława Biegasa, malarza i rzeźbiarza z Koziczyna (1878-1954)

30 IX – 85. rocznica urodzin Urszuli Rzeczkowskiej, kompozytorki (1934-1978)