Szanowni Czytelnicy,

pragniemy poinformować, że
23 MAJA 2019 R. (CZWARTEK)
CZYNNA BĘDZIE BIBLIOTEKA GŁÓWNA I ODDZIAŁ ZBIORÓW NAUKOWYCH I REGIONALNYCH.
POZOSTAŁE PLACÓWKI (FILIA NR 1, FILIA NR 2, FILIA NR 3)
BĘDĄ NIECZYNNE.


Bibliotekarze wezmą udział w 10. WARSZAWSKICH TARGACH KSIĄŻKI na PGE NARODOWYM.
„Blisko 800 wystawców z 27 krajów, ponad 1030 twórców, 1500 wydarzeń – tak zapowiada się jubileuszowa edycja Targów, największego międzynarodowego wydarzenia tej branży w Polsce.”
Dla miłośników książek i czytania będzie to jedyna w roku okazja do zdobycia autografów ulubionych autorów, zapoznania się w jednym miejscu z ofertą wydawców ze świata i z całej Polski, zakupu książek i uczestniczenia w wyjątkowych wydarzeniach. Zdobyte informacje podczas spotkań z twórcami oraz udział w debatach, warsztatach, podpatrywanie lekcji i atrakcji dla dzieci na pewno przełożą się na działania podejmowane przez Bibliotekę


ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zaprasza do udziału w konkursie „I Turniej Pięknego Czytania”, który odbędzie się 30 maja 2019 r.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – III ciechanowskich szkół podstawowych. Ma on na celu zachęcenie dzieci do doskonalenia techniki czytania i interpretacji tekstu literackiego. Literaturę konkursową stanowi jeden wiersz Agnieszki Frączek, który uczestnik powinien przed jurorami i publicznością.

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
„Losy i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynu człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości – czytamy w uchwale Sejmu. – Więzień sowieckiego łagru, żołnierz Armii Andersa, uczestnik Bitwy pod Monte Cassino, emigrant, współpracownik „Kultury” i Radia Wolna Europa, zaangażowany w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej, ale przede wszystkim ceniony w Ojczyźnie i świecie autor książki „Inny świat. Zapiski sowieckie”, poruszających opowiadań oraz „Dziennika pisanego nocą”, Gustaw Herling Grudziński z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy”.

Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej 22 maja 2019 r., o godz. 18.00 (ul. Sikorskiego 7) na prelekcję „Polska widziana z nocnego Neapolu. Sprawy kraju w publicystyce i dziennikach Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”, którą wygłosi Jarosław Górski, polonista, kulturoznawca, pisarz, krytyk literacki, autor kilkuset artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki.

 

Zapraszamy dzieci do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z cyklu „Poranek w Bibliotece”.

W związku z nadchodzącym Dniem Mamy skupimy uwagę właśnie na naszych kochanych mamach, które są przecież najważniejsze na świecie. W literaturze jest mnóstwo m.in. wierszy i opowiadań poświęconych matkom, zatem wspólnie niektóre przeczytamy.
W trakcie zajęć warsztatowych uczestnicy wykonają upominki, którymi obdarują mamy w dniu ich święta.

„Poranek w Bibliotece” odbędzie się 18 maja 2019 r. w Bibliotece Głównej (ul. Batalionów Chłopskich 15, Ciechanów) w godz. 10.00 – 12.00. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Szanowni Państwo,

zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w ramach „Tygodnia Bibliotek”.

Tydzień Bibliotek ma na celu promocję czytelnictwa i bibliotek, ale także ma podkreślać rolę bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie postanowiła aktywnie przyłączyć się do ogólnopolskiego wydarzenia organizowanego w roku 2019 pod hasłem „#biblioteka” poprzez szereg wydarzeń.

Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie trwać będzie w dniach 6 – 14 maja 2019 r., a patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ciechanów Pan Krzysztof Kosiński.

Wśród atrakcji zaplanowane zostały dla czytelników i mieszkańców następujące spotkania:

6 maja 2019 r. o godz. 18.00 spotkanie z Krystyną Mazurówną, legendą polskiego tańca, gwiazdą swingujących lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Z ekscentryczną, barwną i inspirującą Krystyną Mazurówną rozmawiać będzie Monika Mularska-Kucharek, doktor socjologii, terapeuta, trener umiejętności psychospołecznych.

8 maja 2019 r. o godz. 18.00 spotkanie z Łukaszem Tulejem, podróżnikiem, instruktorem sztuk przetrwania, przyrodnikiem, prowadzącym serię programów Naturalnie Polska na Planete +. Temat spotkania: „Inna waluta podróży” – opowieść o wartościach, które warto prezentować bez względu na szerokość geograficzną.

10 maja 2019 r. w Fabryce Kultury Zgrzyt zorganizowany zostanie koncert zespołu WYSPY DOBREJ NADZIEI, który zaprezentuje piosenki z autorską muzyką do słów
K.I. Gałczyńskiego z najnowszej płyty „Lunatycy”. Zespół Wyspy Dobrej Nadziei powstał w 1995 r. Muzykę do wierszy polskich poetów tworzy lider zespołu Adam Tkaczyk. Są to przede wszystkim wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a także Edwarda Stachury, Jonasza Kofty i Włodzimierza Jasińskiego oraz Władysława Grabana, poety łemkowskiego.

14 maja 2019 r. o godz. 18.00 spotkanie w ramach „Regionalnych wtorków” z Barbarą Zaborowską, dyrektorem Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, autorką biografii Sara Lipska. Sara Lipska to urodzona w Mławie malarka, rzeźbiarka, projektantka mody, uczennica Xawerego Dunikowskiego.

Podczas tych wyjątkowych wydarzeń nie może Państwa zabraknąć.

 

1 V MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO PRACY

1 V 2004 Przyjęcie Polski do Unii Europejskiej (wraz z dziewięcioma innymi państwami).
15. rocznica

2 V DZIEŃ FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

3 V ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 V ŚWIATOWY DZIEŃ WOLNOŚCI PRASY

4 V 1939 Urodził się AMOS OZ, izraelski pisarz, eseista i publicysta piszący w języku hebrajskim, wykładowcą literatury na Uniwersytecie im. Ben-Guriona w Be’er Szewie, autor powieści, opowiadań , esejów literackich i politycznych, wzywających do kompromisu między Izraelem a Palestyńczykami, m.in. opowiadań Tam, gdzie wyją szakale.
80. rocznica urodzin

5 V 200. rocznica urodzin STANISŁAWA MONIUSZKI

8 V DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK (POLSKA)

8 V MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

9 V ŚWIĘTO UNII EUROPEJSKIEJ

16 V 1924 Urodził się TADEUSZ KUBIAK (zm. 3 VI 1979), poeta, satyryk, autor wierszy lirycznych, żartobliwych i satyrycznych, tekstów pies ni masowych, piosenek żołnierskich i rozrywkowych, m.in. Wierzb polskich.
95. rocznica urodzin

16 V 1984 Zmarł IRWIN SHAW, własc. Irwin Gilbert Shamforoff (ur. 27 II 1913), pisarz amerykański, scenarzysta, autor powieści o tendencjach pacyfistycznych oraz powieści psychologiczno-obyczajowych, m.in. Pogody dla bogaczy.
35. rocznica śmierci

18 V MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZEÓW

20 V 1919 Urodził się GUSTAW HERLING – GRUDZIŃSKI (zm. 4 VI 2000), pisarz, krytyk literacki,dziennikarz, publicysta, eseista, żołnierz, więzień łagrów i obozów NKWD, autor m.in. Innego świata, wstrząsającego opisu rzeczywistości obozowej.
100. rocznica urodzin

20 V 1799 Urodził się HONORÉ DE BALZAC (zm. 18 VIII 1850), francuski pisarz, jeden z najbardziej reprezentatywnych twórców literatury francuskiej, ojciec powieści realistycznej, autor m.in. cyklu powieściowego Komedia ludzka.
220. rocznica urodzin

22 V DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT

22 V 1859 Urodził się Sir ARTHUR CONAN DOYLE (zm. 7 VII 1930), angielski pisarz pochodzenia irlandzkiego, autor powieści i opowiadań sensacyjno-kryminalnych m.in. Zaginionego świata, twórca postaci genialnego detektywa Sherlocka Holmesa.
155. rocznica urodzin

26 V DZIEŃ MATKI

OZNiR

7 V – 115. rocznica urodzin Stanisława Pazyry, historyka, autora Dziejów Ciechanowa i Ziemi Ciechanowskiej (1904-1971)