Decyzją Sejmu RP od roku 2011 dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w Oddziale Zbiorów Naukowych i Regionalnych prezentujemy wystawę publikacji dotyczących tych trudnych czasów tuż po II wojnie światowej. Zestawienie książek i periodyków z okresu PRL-u (głównie regionalnych) ze współczesnymi w bardzo dobitny sposób uzmysławia tragizm tego okresu i niejednoznaczność decyzji skutkujących odebraniem komuś życia. Pokazane na wystawie publikacje pochodzą nie tylko z OZNiR, ale ze wszystkich placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej. Są tutaj pozycje bardzo różne – począwszy od naukowych i popularnonaukowych, jak np. materiały źródłowe do dziejów Mazowsza Północnego aż po literaturę faktu i beletrystykę, jak np. „Okularnik” Katarzyny Bondy, który bardzo długo był wydawniczym bestsellerem.

Zapraszamy dzieci na lutowy „Poranek w Bibliotece”. Podczas spotkania będzie okazja do zapoznania się z teatrem Kamishibai. Pod orientalnie brzmiącą nazwą kryje się niezwykle ciekawa, japońska tradycja opowiadania historii za pomocą tekstu i stworzonych do niego kolorowych ilustracji, wsuwanych do małego drewnianego parawanu zwanego butai. Tłumacząc dosłownie
z języka japońskiego, Kamishibai to sztuka teatralna na papierze, czyli teatr obrazkowy. Ta dalekowschodnia forma przekazuje proste i piękne historie, które odkrywają przed widzem sens świata, rzeczy i wartości. Podczas spotkania w bibliotece wysłuchanej bajce będą towarzyszyły zajęcia warsztatowe.

„Poranek w Bibliotece” odbędzie się 23 lutego 2019 r. w Bibliotece Głównej (ul. Batalionów Chłopskich 15, Ciechanów) w godz. 10.00 – 12.00. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na spotkanie z autorką Agnieszką Lingas – Łoniewską, które odbędzie się 27 lutego 2019 r. o godz. 18.00 w budynku przy ul. Sikorskiego 7 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).

Agnieszka Lingas-Łoniewska – autorka książek, które przede wszystkim uznaje się za prozę kobiecą. Urodziła się w 1972 roku, przez całe swoje życie związana jest z Wrocławiem, gdzie ukończyła również studia z filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej bestsellerowe powieści (ponad 30) stanowią elektryzujący miks gatunkowy romansu, dramatu i sensacji. Autorka jest współtwórczynią witryny internetowej Czytajmy Polskich Autorów, gdzie promuje polską literaturę i zachęca do jej czytania. Na swoim koncie ma powieści, takie jak: Bez przebaczenia, Zakład o miłość, W szpilkach do Manolo czy też trylogię Zakręty losu. W 2012 roku została uhonorowana żelaznym glejtem Ambasadora Krakowskich Targów Książki. Jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle, na swoim koncie ma udział w wielu antologiach. W 2016 roku zajęła II miejsce w plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” Kobieta Wpływowa, a od 2017 roku jest członkinią Kapituły Literackiego Debiutu Roku. Kocha zwierzęta, ma cztery koty i psa. Od lat prowadzi autorską akcję Karma zamiast Kwiatka i na licznych spotkaniach autorskich zbiera karmę dla zwierzaków, przekazując ją potem do wrocławskich fundacji. W wolnym czasie, kiedy nie pisze (a zdarza się to czasami) kocha czytać, oglądać kryminalne seriale, jej pasją są także: Nordic Walking i robótki ręczne.

13 lutego 2019 odbędzie się premiera kolejnej książki autorki Randka z Hugo Bosym – zmysłowa, rozpalająca wyobraźnię i poruszająca serca historia dwojga ludzi, których połączył pech, a może… zrządzenie losu? Lekko, romantycznie, zadziornie – Agnieszka Lingas-Łoniewska w najlepszej formie!

Zapraszamy dzieci w wieku 5 do 10 lat na zajęcia podczas ferii zimowych. Na pewno każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

15 lutego 2019 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie (Oddział Zbiorów Naukowych i  Regionalnych) organizuje warsztaty z Wikipedii, które poprowadzi Tomasz Bladyniec – wieloletni redaktor polskojęzycznej Wikipedii oraz jej popularyzator. Warsztaty odbywać się będą dwutorowo: jako część zamknięta dla uczniów I LO w Ciechanowie oraz jako część otwarta dla dorosłych – o godz. 16.30 w budynku przy ul. Sikorskiego 7, tel. 23 672 28 88 (liczba osób ograniczona, wskazane zabranie ze sobą przenośnego komputera).

Tomasz Bladyniec jest z wykształcenia inżynierem budownictwa, absolwentem Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie i Politechniki Warszawskiej, aktualnie doktorantem w Instytucie Historii Nauki PAN. Jego pasją pozazawodową jest kultura, historia, polityka i współczesność Białorusi, a także prawa człowieka na Białorusi i  Ukrainie. Edytuje polskojęzyczną i białoruskojęzyczną Wikipedię, Wikidane oraz Wikicytaty, we wspominanych zakresach tematycznych. Prowadzeniem warsztatów edycji Wikipedii zajmuje się od 2013 r.
W Wikipedii zarejestrował się 29 grudnia 2006 r. Jako redaktor polskojęzycznej Wikipedii na początku zajmował się tłumaczeniem artykułów z języka białoruskiego na polski, później zaczął tworzyć własne. W styczniu 2010 r. miał ich już na koncie setkę, w końcu roku 2011 – pięćset, a w  2014 – osiemset. Od początku roku 2015 skupił się na poprawianiu i rozwijaniu wcześniej utworzonych artykułów, by jak najwięcej z nich doprowadzić do stanu „Dobrego Artykułu” lub „Artykułu na medal”.
Poza redagowaniem Wikipedii w języku polskim, zajmuje się także dwiema Wikipediami w języku białoruskim: pisownią oficjalną („be”) i taraszkiewicą („be-tarask”). Jego ulubioną tematyką edycji jest Polska, relacje polsko-białoruskie i ślady polskiej historii na terenie obecnej Białorusi.
Od 13 listopada 2013 r. jest członkiem Stowarzyszenia Wikimedia Polska, a w latach 2014–2018 wchodził w skład jego Sądu Koleżeńskiego. Brał udział w kilku Wikimaniach (2013, 2016, 2018), uczestniczył także w spotkaniu Wikimediów Europy Środkowej i Wschodniej (2014, 2018) oraz był wolontariuszem przy jego organizacji (2017). Od 2014 r. bierze udział w zlotach Wikimedia Polska. Ideę Wikimediów popularyzuje także w radiu.

3 II ŚWIATOWY DZIEŃ CHORYCH

2 II 1919 Urodził się ZBIGNIEW LENGREN (zm. 1 X 2003), grafik, rysownik, karykaturzysta, ilustrator, plakacista, scenograf współpracownik czasopisma „Przekrój”, gdzie publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem i psem Filusiem.
100. rocznica urodzin

14 II DZIEŃ ZAKOCHANYCH

17 II ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

20 II 1894 Urodził się JAROSŁAW IWASZKIEWICZ (zm. 2 III 1980), prozaik i poeta, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, wieloletni redaktor naczelny „Twórczości”, autor poezji m.in. zbioru Oktostychy opowiadań Panny z Wilka.
125. rocznica urodzin

21 II MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 II 1984 Zmarł MICHAIŁ ALEKSANDROWICZ SZOŁOCHOW (ur. 24 V 1905), rosyjski prozaik, twórca m.in. znanej epopei powieściowej Cichy Don, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1965 r.
35. rocznica śmierci

OZNiR

2 II – 525. rocznica urodzin Bony Sforzy, królowej Polski (1494-1557)

23 II – 160. rocznica śmierci Zygmunta Krasińskiego, poety (1812-1859)

26 II – 150. rocznica urodzin Ludwika Włodka, publicysty i ziemianina z Niestumia (1869-1922)